בית הספר וילקומיץ

Date

רקע היסטורי.

בית ספר וילקומיץ' העתיק ממוקם בלב המושבה, באזור אתר השחזור הלאומי. הוא יושב על רחוב החלוצים, מול וילה תהילה, גובל בגן הברון ממערב, בוואדי ראש פינה מדרום, בנחלה של משפחת אבן-חן ממזרח. גן הילדים ההיסטורי נבנה על פי ההערכות בשנים 1882-1885 (אחרי שגיא אוני פורקה והיתה כבר לראש פינה). את מבנה הקשתות המיוחד הזה בנו במו ידיהם ראשוני האיכרים של ראש פינה, שבאו מרומניה.

בית הספר וילקומיץ (תמונת ארכיון)

ב-1887 ביקר הברון אדמונד רוטשילד במקום. הוא סייר בגן, ראה ילדים ערבים ויהודים משחקים יחד, ונפעם. על פי הכתובים, ביקש הברון לבחון את אחד הילדים הבדווים, ושאל אותו שאלה בעברית. הילד השיב לו בשלוש שפות – עברית, ערבית וצרפתית. הברון נרעש. משהוסיף להביע את התפעלותו, טפח הילד לעצמו על הראש ואמר לו: "הדא ראס, הדא מוש בטיח" (זה ראש, זה לא אבטיח"). הברון הורה מיד לפקידיו לממן את בנייתו של בית ספר עברי במקום ודאג לכך ששישה דונמים יועברו לצורך זה לרשות המקומית של המושבה.

אבל על תואר "בית הספר העברי הראשון" ניטשת עד היום מחלוקת. בנייתו של בית הספר הושלמה ב-1899, ואילו בית ספר "חביב" בראשון לציון החל לפעול כבר ב-1886. הראש-פינאים אינם מוותרים בקלות. עמיחי ישראלי מצא עדות לכך שמנהיג הקהילה הראשון, משה דויד שו"ב, לימד את ילדי בית הספר בראש פינה עברית בעברית, שנה קודם לכן. בעיתון "חבצלת" בגיליון מ-4 בדצמבר 1885, מעיד דויד שו"ב בכבודו ובעצמו: "ועתה זה שני חודשים אשר אנוכי מלמד בבית הספר להילדים לדבר בשפת הקודש… בקרוב יידעו לדבר שפת עבר… וכאשר יגדלו יהיו לעברים גמורים, יעבדו אדמת הקודש וידברו לשון הקודש".

על החינוך העברי בגליל העליון באותה תקופה היו מופקדים שניים מבכירי המחנכים: ד"ר יצחק אפשטיין ושמחה חיים וילקומיץ'. השניים לימדו ושימשו מפקחי חינוך בראש פינה, מטולה, יסוד המעלה ובמשמר הירדן. אפשטיין היה המנהל הראשון של בית הספר, וילקומיץ' החליף אותו ב-1902. נתן מיליקובסקי, סבו של בנימין נתניהו, היה אחד המנהלים של בית הספר בשנים הראשונות של המאה הקודמת. בנו, פרופ' בן ציון נתניהו, למד כאן.

L

More
articles