רחוב החלוצים ורחוב הראשונים

Date

רחוב החלוצים ורחוב הראשונים:
רחוב החלוצים הוא הרחוב השני שנבנה אחרי הרחוב העליון. בנית הבתים בו החלה בשנת 1882 ובתיו נבנו ביוזמת הברון. כל משפחות המתיישבים עברו לגור ברחוב והוא נבנה בשלשה שלבים: סביב שנת 1885 נבנו שישה בתים ראשונים בצידו הצפוני של הרחוב,
בשנת 1890 נבנתה שורת בתים מצידו הדרומי של הרחוב ובעשור אח"כ נוספו עוד בתים.
המגרשים הותוו בנוסח אחיד – במורד כל מגרש הוקם בית מגורים בו שלשה חדרים, ולצידו במעלה המגרש, כניסה לחצר אחורית שסביבה נבנו מבני המשק וחומה מקיפה.
כיום נותרו מספר בתים בתצורתם (בתבניתם) המקורית, נותרו חומות אבן מקוריות וקשתות רחבות יפות.

סגנון הבניה במושבה:רחוב העליון 1.5.1975 צלם משה מילנר
ברחוב הראשונים בולט הבית הגדול המייצג את מיקומו של הכפר ג"עוני.
הרחוב סלול ובנוי, זהו רחוב הראשונים, וכאן בנו המתיישבים הראשונים את בתיהם בשנת 1882. הבית הגדול שמצוי כאן לא היה קיים אז, שכן הוא נבנה רק בשנות השלושים של המאה ה- 20.
כפי הנראה הבתים שאנו רואים כאן מייצגים את הבתים הראשונים. לא בטוח שהם נבנו מאבן איכותית כמו שרואים כאן, אלא סביר יותר להניח שהמתיישבים בנו בתים בצורת חושות. הבתים הללו שופצו ונבנו בצורה קצת יותר מודרנית ואיכותית ברגע שהברון פרש את חסותו על המושבה בשנת 1883.
הבנייה בסה"כ צנועה, במיוחד אם משווים אותה לבתים ברחוב המייסדים שבזיכרון יעקב. שתי שורות של בתים צמודים, מרווחים למדי, אבל בהחלט במתכונת אחרת מאשר בתי זיכרון יעקב. ככל הנראה יש לכך שתי סיבות: א. התחילו כאן יותר צנוע. ב. מדובר על מושבת ספר. הדרך לכאן היתה בכלל דרך בירות, לאורך הליטני ודרך מרג" עיון- עד שנסללו דרכים שחיברו את המושבה למרכז הארץ. רק כאשר הברון הגיע לבקר במקום פרצו עבורו דרך עפר. לפני כן חיו בקיץ באבק ובחורף בבוץ. בסוף שנות ה- 20 פלוגות של אנשי בית"ר- מגיעים אל המושבה ושואפים להשתלב ביישוב חקלאי, מקום להכשרה ופרנסה. בשנות ה- 20 מוקמים קיבוצים ומושבים עבור תנועות הפועלים. חברי בית"ר מוצאים את הבית הנוח במושבות העליה הראשונה ומתיישבים בחלקן, כשהם מרוחקים מבחינה אידיאולוגית מהתנועות הסוציאליסטיות של בני העליה ה- 2. הם יושבים כאן ופועלים בחקלאות בעונות הבוערות, וכאשר אין עבודה מועסקים בסלילת מדרכות ודרכי סולינג. חוצבים אבנים, מפלסים בינהם חצץ ועוברים במכבש.
כבר בשנות ה-20 הרחוב הזה ניטש. ברגע שהברון התחיל לתמוך בתושבים ורווח להם, הם יצאו מהרחוב והחלו לבנות לעצמם בתים בחלק המזרחי יותר של המושבה, ותהליך זה של נטישה הגיע אל סופו בשנות ה-20.
בגלל המרחק מן הדרכים הראשיות ההמושבה בראשית ימיה היתה מושבת ספר. צורת בניית הבתים גם הקנתה לתושביה ביטחון מסוים – כמו בריחניה ובמשכנות שאננים בירושלים. בית אחד מוארך המקנה חסכון במקום, הגנה ושמירה.

More
articles