סיור מודרך – סיפורי בתים

Date

סיפורי בתים בראש פנה – חזי שגב. סיור מודרך בראש פנה.

לפרטים ולתאום סיורים: חזי שגב – 050-5325732

"התבוננו על כל אלה ואל הכפר עם אדמתו הפורייה ומימיו המתוקים ואווירו המצוין, ליבבני המקום". (מדברי דוד שו"ב, ממקימי ראש פנה). ראש פינה "אם מושבות הגליל" שוכנת על מורדות הר כנען, חולשת על צומת דרכים מרכזי בגליל העליון, צופה על נופי החרמון, עמק החולה והגולן.

תולדותיה של המושבה שזורים בתולדות ההתישבות היהודית בארץ ובמיוחד בגליל. חזי שגב מספר סיפורים על בתיהם ההיסטוריים של ראשוני המתיישבים בראש פנה, "גיא אוני" דאז. הסיור המודרך נע בין התקופות כאשר כל המצטרף לסיור מוצא עצמו במנהרת זמן, מראשיתו של הישוב, דרך היכרות עם המתיישבים הראשונים שהיו איכרים, בורגנים, אנשי רוח ואנשים קשי יום.

הסיור יוצא ממצפה נמרוד עובר בין בתי המתיישבים הראשונים, בית הכנסת העתיק, מלון אלתר שוורץ, בית פיק"א, גן הברון וביה"ס העברי הראשון, במתחם מרתק של בתי האבן המרשימים לצד הפן האנושי המרתק לא פחות. משך הסיור : כשעה וחצי.

התמורה לסיור תועבר לאחזקת "מצפה נמרוד" לזכרו של נמרוד שגב שנהרג במלחמת לבנון השנייה.

לפרטים ולתאום סיורים: חזי שגב 050-5325732

סיור מרגש ומרתק

בערב יום חמישי השתתפתי בסיור מרגש ומרתק שערך חזי שגב מראש פינה ממצפה נמרוד ןסביב ראש פינה העתיקה חוויה מרתקת וכואבת כאחד מי שטרם ביקר מוזמן ליצור עם חזי קשר ומובטחת לו חוויה ייחודית ממליצה בחום

יעל שפיגלר

זכרונות ילדות

לפני הרבה שנים הההורים שלי היו גרים בראש פינה לאבי קראו ממוס לגזיאל שהיה קצב באיזור. הוא כבר לא בחיים אימא שלי היא חנה לגזיאל והם ערו לגור בבאר שבע לפני הרבה שנים.

יש להם 3 ילדים:לוריס , אני , ואח שלי דוד.

הייתי רוצה לדעת האם יש לך מידע להעשיר אותי בו לגביהם.

חפש אותי בפייסבוק אורה ואיציק זזון

אורט בראודה כרמיאל

אתרי מורשת – גיבושון ראש פינה מאת: דר' ורדה פילובסקי שמחתי שראש פינה נבחרה לטיולנו – גיבושנו, מורי הלימודים הכללייים ותעודת הוראה במכללה. כולנו, מן הסתם כבר ביקרנו במושבה, למדנו על קורותיה וחזינו באתריה. אך יש ערך רגשי – אישי ולאומי כאחד לכולנו, לחזור ולזכור איך חזון "חובבי ציון" – מייסדי המושבות הראשונות, וממשיכיהם – הציונים, התגשם והפך למציאות. מיתוסים ציוניים לא מעטים מוצגים ע"י מדריכי הסיורים במושבה. כל אחד מהם מתואר ע"י המדריך עפ"י השקפת עולמו. קשיי החיים של המייסדים ידועים ומובנים לכולם, ההתרחשויות הפוליטיות לובשות גוונים שונים של תאור והסבר. הנה אנו באתר הזיכרון המרגש לשלמה בן יוסף איש בית"ר, מ"הרוגי המלכות", תחת שלטון ממשלת המנדט הבריטית. איך תתואר פרשה זו? בימי המרד הערבי נגד ממשלת המנדט (וכמובן כהתנגדות להישגיה של ההתיישבות הציונית), מאות יהודים נרצחים במה שהיה קרוי ביישוב "פרעות" (1936-1939). הנהגת היישוב כולו וכן ז'בוטינסקי החליטו על קו של הבלגה, ללא פעולות נקם. את עיקר פעילותם הקדישו להגנה. שלמה בן יוסף וחבריו, לא הבליגו וניסו ללא הצלחה לפגוע בנוסעי אוטובוס ערבי, חרף צו תנועתם. הבריטים – שופטים ותולים. רק בדיעבד, לאחר שהוצא שלמה בן יוסף להורג, אושרה ה"פעולה" ע"י ז'בוטינסקי. אך מה יסופר במיתוס?! כמה כואב שמיתוסים לאומיים כ"כ רבים קשורים להקרבה ולמוות. מרגש היה חלק הפתיחה של הסיור שלנו, בתוך הנוף המרהיב, אתר זיכרון יפהפה לבנו של מדריך הסיור, שנקטף במלחמת לבנון השנייה. מאותו רגע ליוותה אותנו העננה של מוטיב עקידת יצחק שסופו מות הבן שאביו מנציחו. אכן, יצירות אין ספור ומחקרים רבים פורסמו בעולם על הקשר, אדם – דם – אדמה. הנה פרשת תל-חי. והנה… האם יהיה זה בהכרח המיתוס הנצחי של קורות עם ישראל בארץ ישראל? אתרי הזיכרון הממלאים את הארץ הינם פרי המיתוסים שצמחו מן האירועים, שהתחוללו לאורך ההיסטוריה. האם נשכיל לטפח מכל אלה נרטיב לאומי, שעיקריו מסרים של אופטימיות, עתירת תכנים של צדק חברתי ושל שלום.

ד"ר ורדה פילובסקי

סיור באתר השחזור

אין מילים לתאר את ההתרגשות שאחזה בי רק לפני כמה שעות כאשר הדרכת אותנו בסיור בראש פנה ודיברת על המצפה שאתה מעוניין לבנות לבנך שנהרג במלחמה. אני גאה לחשוב שהיה לי ולקבוצתי מבית החולים כרמל חלק מזערי במפעל חשוב ומשמעותי זה. עבורי היה זה ביקור ראשון בחיים במושבה והוקסמתי מן הנוף עוצר הנשימה ומן ההתלהבות שבה אתה מספר על חיי היישוב, אנשיו והקמתו. בראש ובראשונה עמדה לנגד עיני התמונה של בנך היפה עם החיוך הכובש ותמונה זו ליוותה אותי במהלך הסיור שהיה מרתק ומלווה בהרבה סיפורים היסטוריים עם נגיעה עכשווית. בנימה אישית יותר, אני מאחלת לך שהקמת התצפית תהיה מהירה ככל האפשר ובהצלחה לנכד בכיתה א'. ישר כח 🙂

מורן פוני

תודות

הסיור שהתלוינו אליו היה מרתק , המצפה שהקמת מעורר התפעלות ואנחנו אוהבים אתכם מאוד ! וזה לא חדש …

אפרת מימרן והמשפחה

ביקורנו בראש פינה בהדרכתך

חזי שלום, רצינו לשתף אותך ואחרים, בחוויה אשר חווינו בביקורנו בראש פינה בהדרכתך. ראינו, שמענו ולמדנו עוד על ראש פינה, בתיה, תושביה והסיפורים שמאפיינים את המקום. נהנו מכל סיפור המשתלב במקום המדהים. התרגשנו מאוד לשמוע את הטרגדיה האישית של משפחתך-נפילתו של בנך – נמרוד שגב ז"ל. אנו ממליצים לקוראים לסייר בראש פינה בהדרכתך

בנק מרכנתיל – רמת השרון

תודה על ההדרכה

משפחות עין דור מבקשות למסור לך תודה רבה על ההדרכה שקיבלנו ממך היום נחזור שוב לראות איך תכנית המצפה קורמת עור וגידים שוב תודה מאיתנו

עמית, קיבוץ עין דור

הבעת תודה- יוסף פרנקל – יו"ר האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית

הביקור באתר ההנצחה ע"ש הבן נמרוד ז"ל ביום שבת,  היה מרגש וחוויתי.

תודה על הסיור והסקירה על ראש פנה.

בברכה

יוסף פרנקל

מכתב תודה

ביום שני האחרון, יצאנו חבורת תל אביבים לספוג קצת מאווירת התרבות וההיסטוריה של ראש פינה. חזי הוביל אותנו למקומות תצפית מרהיבים וכמו כן מילא את הסיור בסיפורים פיקנטיים מתקופות שונות. הסיור היה מדהים ביופיו, מרתק בסיפוריו וקליל ומשעשע וכל זאת בזכות חזי. מומלץ בחום! תודה רבה

מיכל ברעם – חברת אלטו

סיור מודרך בראש פינה

לחזי שגב היקר ובני משפחתו שלום רב, ערכנו סיור ביום חמישי  יום גיבוש במסגרת מקום עבודתי בבי"ח כרמל, את הסיור העביר לנו מר חזי שגב, התרשמתי מאד מהידע העצום שלך על המורשת היהודית של העיר והסיור המרתק שערכת לנו במקום. התשלום הסימלי על ההדרכה נתרם עבור "מצפה נמרוד" – גן זיכרון שינציח את בנך נמרוד שנהרג בקרב עיטא א שעב במלחמת לבנון ה – 2 בדמי ימיו. סיור זה מומלץ מאד מאד לכולם.

אריאלה, בית חולים כרמל

חזי שגב היקר שלום רב

בשמי ובשם חבריי לסיור שנערך אתך אתמול אני מבקשת להודות לך מאד.

במדינה בה מלחמות , פעולות תגמול, ומבצעים צבאיים הפכו לחלק מהתנהלות חיינו , נפילת חייל הופכת להודעה בחדשות, איזכור בעיתון עם תמונה, ואחר כך אנו עוברים לסדר היום. אך מאחורי כל חייל יש ספור חיים שלם, עולם מלא, משפחה, שאיפות וחלומות, ועד שלא פוגשים בספור פנים מול פנים , קשה להבין את גודל האבדן והכאב.

צר לנו על נפילת נמרוד בנך , שאחרי שקראתי את הבלוג בו תארו אותו קרוביו וחבריו הבנתי כמה מיוחד ונפלא הוא היה.

תודה לך על הדרך בה בחרת לרתום אותנו המטיילים בראש פינה לסייע להנצחת נמרוד , עשית את זה בחן, בצניעות וברגש רב .

אנו מאחלים לך ולמשפחתך שתהליך הקמת הגן ומאמציך הרבים יסתיימו במהרה , והמקום יהפוך מחלום למציאות , ואולי תמצאו בפינת חמד קסומה זו מעט מרגוע לכאב.

אנו נעשה כמיטב יכולתנו על מנת להפיץ את רעיון ההנצחה לנמרוד לכמה שיותר אנשים

ובבוא היום נגיע לבקר ולהתייחד עם זכרו.

ירדנה רוזנפלד

לפרטים ולתאום סיורים:

חזי שגב – 050-5325732

More
articles